Miasto-Gospodarz

Miasto-Gospodarz

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia.

Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów, reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność. Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny – największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany w 1978 roku na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 600 lat z wieży bazyliki Mariackiej co godzinę rozlega się hejnał, grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków. Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz – przestrzeń wielowiekowego współistnienia dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej, wypełniona zabytkami judaizmu światowej klasy. To dzielnica targów staroci i dzieł sztuki, klimatycznych knajpek, restauracji i pubów, w których pobrzmiewa muzyka na żywo.

Stolica Małopolski ma bogatą ofertę dla miłośników sportu i rekreacji; jest wyścig Tour de Pologne, Cracovia Maraton, są nowoczesne stadiony. Od 2014 roku funkcjonuje także największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie hala widowiskowo-sportowa – Tauron Arena Kraków. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym – w 2000 roku było Europejską Stolicą Kultury, a w 2013 roku zostało nagrodzone tytułem Miasta Literatury UNESCO. Rocznie odbywa się tutaj ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym, takie, jak Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, festiwale Conrada.

To także miasto prężnie działających firm, inwestujących przede wszystkim w nowe technologie. To miejsce nauki około 200 tysięcy studentów, które przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich właśnie w Krakowie zlokalizowało swoje oddziały i centra obsługi. Prężnie rozwija się turystyka biznesowa, której fundamentem jest rozbudowana baza hotelowa o najwyższym standardzie oraz otwarte w 2014 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków.Sponsorzy i partnerzy

Miasto Gospodarz:
Sponsor główny:
Sponsorzy:
Projekt współfinansują:
Partnerzy:
Organizatorzy: